Про те, що існує камінь такий камінь, як олександрит, чули багато, адже прикраси з ним нерідко можна бачити на прилавках ювелірних магазинів. Однак, що це за камінь, які його властивості і які енергії він несе своєму власникові, знають одиниці.
Саме історії Росії олександрит зобов'язаний своєю назвою, адже своє ім'я він отримав на честь російського царя Олександра II (1818-1881), в період правління якого був відкритий.
Перший кристал олександрита виявили на Уралі в 1833 році. Тож не дивно, що нововідкритий камінь відразу отримав статус царського самоцвіту, так як переливався він якимось дивним магічним чином саме в кольорах російського військового прапора.
Сам Олександр II, якому був подарований кристал, носив перстень з каменем-тезкою, не знімаючи, як найдорожчий талісман. Убитий імператор був в той єдиний день, коли з якоїсь причини не надів своє заповітне кільце. Збіг це чи ні, але з історичними фактами не сперечаються.
Незважаючи на трагічні події, популярність каменя як талісмана в Російській Імперії різко зросла.
З точки зору мінералогії Олександрит відноситься до групи бериллов, таким чином, його можна назвати рідним братом смарагду, аквамарина, морганита і, власне, берилу. І, якщо всі перераховані камені відрізняються яскраво-вираженою забарвленням (зелений, блакитний, рожевий і жовтий відповідно), то колір олександрита однозначно назвати неможливо. А вся справа в його унікальні властивості змінювати забарвлення залежно від освітлення (в мінералогії це називається плеохроизм).
При денному світлі цей незвичайний камінь може бути пофарбований в усі відтінки зеленого, але варто включитися електричним лампочкам, як він стає малиново-рожевим. Такі перетворення пояснюються унікальними особливостями будови кристалічної решітки каменю. А деякі, особливо рідкісні олександрити можуть загадково переливатися, на зразок котячого ока. Їх називають цімофанамі.
Зазвичай натуральні олександрити мають безліч включень, так що цінність їх зростає в залежності від чистоти кристала.
Природні запаси олександрита вкрай малі, тому кожна країна, на території якої було знайдено цей мінерал, дуже дорожить їм (крім Росії олександрит видобувається на Шрі-Ланці, в Індії і Бразилії). Достеменно відомо, що за весь час існування СРСР у державній мережі ювелірних магазинів не було продано жодного натурального олександрита. Так що, якщо до вас в руки потрапило прикраса, що залишився з радянських часів, можете бути впевнені: це або синтетичний корунд з домішкою ванадію, або синтетична шпінель.
Що ж стосується сучасних прикрас, то шанс отримати натуральний камінь значно зріс за рахунок імпорту з Індії та інших країн.
Олександрит і літотерапія
Цей камінь незамінний для тих, у кого є проблеми з кров'ю і кровоносною системою. Він зміцнює стінки судин, запобігаючи інсульти, очищає кров. Двоїстість забарвлення каменю втілює в собі два типи крові: артеріальну і венозну. Також хороший александрит для людей, які страждають нервовими розладами. Він запобігає депресію, зміцнює нервову систему. На Сході александрит часто використовується як засіб захисту від алкоголізму і шкірних хвороб.
Містичні властивості
Існує думка, що олександрит - це «вдовою камінь». Пішло це повір'я ще з часів Першої Світової Війни, коли багато чоловіків гинули на фронті. Навряд чи хтось проводив підрахунок співвідношення кількості вдів, у яких були прикраси з олександрита, і тих, у кого не було. Швидше за все, жодного прямого зв'язку тут немає, проте повір'я прижилося, а за часів Великої Вітчизняної Війни ще й зміцнилося.
Навряд чи камінь дійсно має силу позбавляти людей їхніх близьких, але для самозаспокоєння фахівці рекомендують носити відразу кілька АлександритО. Тобто, якщо у вас вже є кільце, то варто придбати до нього в комплект сережки або кулон.
Незвичайний і містичний за своєю природою, александрит управляє інтуїцією свого власника, неймовірно посилюючи її в критичних ситуаціях, коли потрібно терміново прийняти єдино вірне рішення.
Всупереч слави «удовиного каменю» в нашій країні, на Сході александрит вважають символом радості, оптимізму і благополуччя.
Олександрит - не тільки вкрай рідкісний і цінний камінь, але також потужний талісман, здатний захистити свого власника від багатьох бід. Так що, якщо ви стали щасливим володарем вироби з александритом, можете більше не боятися життєвих негараздів, вони завжди обійдуть вас стороною.