Камінь аметист - найцінніший вид кварцу.
Камінь зустрічається досить часто на нашій планеті. При цьому, самоцвіт дуже цінний. Адже ювелірної якості кристали з яскравим насиченим кольором, зустрічаються досить рідко і лише в небагатьох родовищах.

Аметист, як і інші кварци, володіє хорошими властивостями - він відмінно полірується, і тому його гранують у всілякі форми, щоб витягти весь його потенціал і красу.
Він цінується з глибокої давнини і, згідно з біблейськими описами, був вставлений в пектораль первосвященика Аарона в числі 12 дорогоцінних каменів.

                                                                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                        Колір аметисту
Основний колір аметиста - фіолетовий в безлічі відтінків. Оттеночная гамма натуральних аметистів має широкий діапазон - від блідого фіолетового до насиченого синьо-червоного кольорів. Він має велику твердість, і ребра його граней залишають подряпини на склі. Гарний фіолетовий або синьо-рожевий відтінок, на думку сучасних фахівців, з'явився в кристалах завдяки домішки органічних речовин. Хоча раніше вважалося, що причиною цього - сліди окислів марганцю і заліза. Інтенсивність кольору посилюється при короткочасному прогріванні кристалів.

Є у аметисту ще одне комерційне назва: "Rose de France" - це аметист блідого бузкового, рожевого відтінку.
Ціна аметисту залежить від багатьох факторів. На прилавках можна зустріти досить великі зразки хорошого ювелірної якості. Ціна таких аметистів на порядок нижче своїх побратимів з яскравим соковитим кольором, хоча вони і не позбавлені свого особливого шарму і краси. Вибір є. Вся справа в смаку.

                                                                                                                       

                                              Благословенний камінь

Аметист - камінь, що входить до групи кварцев, але при цьому стоїть в ньому особняком. Це найдорожчий мінерал «сімейства». Причина тому - особлива забарвлення аметиста.

Обидві версії походження його назви пов'язані з античною Грецією. Слово αμέθυστος в перекладі з давньогрецької - "не п'яний». Крім прямого сенсу, пов'язаного з сп'янінням, в нього закладали і переносний - "не веде розгульне життя». Вважалося, що цей мінерал допомагає зберігати тверезість, і тому навіть пили вино на бенкетах з виготовлених з аметисту кубків.

Друга версія відсилає нас до міфічної легендою. Її героїня - німфа Аметіс - скам'яніла, щоб уникнути переслідувань бога рослинності та виноробства Бахуса. Нескладно здогадатися, в який саме камінь перетворилася красуня - саме в фіолетовий мінерал.

Людина відкрив для себе аметист ще за часів Стародавнього Єгипту. Римляни присвоїли йому звання «благословенний камінь» і вважали, що він здатний приносити удачу, допомагає заспокоїтися і зібратися з думками в складних ситуаціях. Йому приписували стабілізуючі властивості. Крім того, за повір'ями він був здатний уберегти від нещасть, приносити легкий сон і щастя.

За часів середньовіччя аметист був одним з улюблених каменів священнослужителів і служив в якості прикрас їх одягу. За це він отримав назву апостольського або пасторського.

У XVII столітті самоцвіти з вираженим червоним відтінком цінувалися на Русі вище рубіна і називалися «варениками».

 

                                                                                                                                             

                   Народжений самою природою

У природі аметист зустрічається у вигляді кристалів, які в перетині мають форму ромба. Ця особливість, як правило, не характерна для інших кварців. Також зустрічаються кристали аметистів, за своєю формою нагадують скіпетр (розширюються догори) або довгасту призму.

Активна видобуток аметистів ведеться на родовищах, розташованих в Бразилії і Північній Америці. У Росії мінерал зустрічається на Приполярному Уралі. Також камені добувають і в Німеччині, Вірменії, на островах Мадагаскар і Цейлон.

 

   Винятковий самоЦВІТ

Аметист - мінерал досить твердий, за мінералогічною шкалою Мооса його твердість відповідає 7 - трохи менше топазу.

Колір аметисту - це різні відтінки фіолетового. Наші предки вважали, що таку красиву забарвлення йому надають домішки заліза і марганцю. Однак сучасні дослідники цю точку зору спростовують і стверджують, що свій колір мінерали набувають завдяки органічним домішкам. Природа пропонує широку гаму відтінків натурального каменю, від легкого, ледь помітного фіолетового, до насиченого, синьо-червоного кольору.

Залежно від характеру освітлення, аметисти можуть трохи змінювати своє забарвлення. Так, наприклад, мінерали, здобуті на Уралі, при штучному освітленні набувають гарний фіолетово-червоний відтінок. А ось камені родом з Бразилії при тих же умовах кілька сереют.

Для аметисту, як і будь-якого природного мінералу, характерно вицвітання, однак інтенсивність цього процесу залежить від того, де він був здобутий. Так, кристали їх хрусталеносних жив можуть встояти навіть перед прямим сонячним світлом. А ось камені, здобуті в жеодах серед осадових порід можуть втратити своє забарвлення під впливом розсіяного света.Сохраніть насичений відтінок аметисту можна вдавшись до поширеної процедурі облагородження.За допомогою короткочасного прогрівання кристалів фахівці посилюють забарвлення каменя і роблять її більш стійкою. Температурний вплив дозволяє створювати і аметисти інших відтінків. При прожаренні при температурі понад 250 градусів мінерал втрачає своє забарвлення, переходячи в жовтий і зеленувато колір, а потім стає безбарвним. Зелений аметист має назву «празиолит», його природні родовища практично вичерпані. Обробка аметистів дозволяє створювати камені красивого відтінку, за своїми властивостями нічим не поступаються спочатку пофарбованим в зелений колір празіолітам.