Цитрин - одна з різновидів кварцу ніжного сонячного кольору.
Цитрин дуже гарний, тому ювеліри охоче гранують його і відправляють в цінні метали. Однак в природі, як і все гарне, він зустрічається досить рідко. Видобувають його в Бразилії, на Мадагаскарі, в Іспанії, Шотландії і Франції, в США, а нашій країні - на Уралі.
Навіть своєю назвою камінь зобов'язаний кольором (слово «цитрин» споріднене слову «цитрус») - його забарвлення може бути від лимонно-жовтої і зеленої до насиченої медової. Незвичайно красиво прикраси з цитрином виглядають на засмаглій шкірі.
Сяйво сонця в камені благотворно,
Цитрин - прекрасний антидепресант,
Оберігає він в будинках гральних,
У ворожінні стимулює талант.
Чудовий для звершення ритуалів,
Підсилює він провидця дар.
Один з найсильніших мінералів
Від чаклунських, жорстоких темних чар.
(А. Сальников)
Гранують прозорі цитрини діамантовою огранюванням, а ті, що мають домішки, - кабошонами. В обох випадках вони мають теплий золотистий блиск і медове світіння. Вибираючи цитрин слід бути уважним, оскільки цей досить рідкісний камінь навчилися підробляти ще в середні століття шляхом випалу набагато більш поширених аметистів і Моріон. Для таких підробок характерний насичений помаранчевий або навіть коричневий відтінок, в той час як природні цитрини зазвичай забарвлені в жовтий або світло-золотистий колір.
Дуже цікавий камінь аметрин, який є одночасно і цитрином, і аметистом - він двоколірний, і забарвлення у нього перетікає з фіолетовою в золотисту.
Цитрин в історії
Золото - цар металів, а золотистий цитрин завжди вважався королівським каменем, і саме їм з часів раннього середньовіччя прикрашали царські регалії, в тому числі і державні друку. Цитрином також оформляли оклади ікон. Взагалі, сьогодні складно сказати, коли саме люди дізналися про це мінералі, оскільки довгий час його плутали з схожим за забарвленням золотистим топазом, і тільки в XVIII столітті камінь отримав свою сучасну назву, а також прізвисько «помилковий топаз».
Цитрин як ліки
Цей камінь необхідно носити при собі всім, хто страждає на цукровий діабет, адже він піклується про правильну роботу підшлункової залози і вироблення інсуліну. Втім, не залишає він без уваги і всю травну систему: шлунок, кишечник, печінку. Дуже хороший він і як косметичний засіб - для збереження молодості і краси варто щодня вмиватися водою, настояної на цитрин, а також споліскувати нею волосся. Таку воду можна навіть пити, особливо жінкам після сорока років.
Цитрин здатний створювати навколо свого власника щось на зразок захисного кокона, який не пропускає ніякі шкідливі впливи. А завдяки теплій сонячній енергії він успішно бореться навіть з хронічною втомою, нагороджуючи свого володаря силою і оптимізмом.
Містичні властивості цитрину
Оскільки цитрин довгий час плутали з іншими каменями (найчастіше з топазом і хризолітом), то навколо нього склалося повір'я, що камінь, "не перебірливий у виборі партнера», тобто, з однаковим запалом допомагає як порядним людям, так і різного роду шахраям . За ним навіть закріпилася слава «каменю шулерів», і, дійсно, багато гравців незмінно носили персні з цитрином.
Насправді ж, камінь просто настільки переповнений доброї сонячною енергією, що готовий ділитися нею з усіма, хто захоче. Він з готовністю подарує вам багатство, здоров'я і молодість.
Давньоримські сенатори і юристи надягали персні з цитрином перед важливими засіданнями і особливо важкими судовими процесами для більшого красномовства.
Цитрин дуже добре чистить чакри від шкідливої ​​і темної енергії. Він здатний підсилювати інтуїцію, допомагає людині знайти і вирішити своє головне життєве завдання.
Цитрин добре підходить Левам і Дівам, а ось Ракам краще утриматися від носіння прикрас з цим каменем.