Одні вважають "лабораторні" камені - чимось низьким і ганебним, інші, навпаки, цінують їх за доступність і різноманітність. Але, як не дивно, до цих пір існує мінімум чотири забобону про них, які ми поспішаємо зруйнувати ...

Синтетичні "коштовності: боремося з забобонами!

Міф 1. Синтетичні камені - це дешево!

Так, штучна алмазна крихта, яку виготовляють в промислових цілях (наждачний папір, напилки) коштує дешевше природного і отримати її відносно просто. Чого не можна сказати про алмази для ювелірних виробів. Виробництво дійсно великого (наприклад, 0,5 карат) алмазу будь-яким з відомих способів - трудомісткий процес. "Лабораторні" брати природного алмазу можуть коштувати на 5-10% дорожче.

 Міф 2. Синтетичні камені роблять, щоб обдурити.

Ринок вирощених каменів не перетинається з ринком природних прототипів. Більш того, кожен вирощений камінь проходить сертифікацію і повинен бути відповідно маркований - якщо вам продали штучний камінь під виглядом справжнього, продавцеві загрожує штраф, а в деяких країнах - тюремне ув'язнення.

 Міф 3. Вирощені камені тільки прикидаються природними.

Вирощені дорогоцінні камені володіють усіма хімічними і фізичними властивостями природних прототипів, інакше мова йде про імітацію каменю. Технологія створення більшості каменів в умовах лабораторії близька до природної.

 Міф 4. Природні камені завжди красивіше.

"Лабораторні" алмази, як правило, дрібні, а виготовлення "білого" алмазу коштує дорожче, ніж його видобуток. Зате вирощені рубіни або сапфіри можна створити в дійсно насиченому, рідкісному кольорі, а форма їх буде практично ідеальною. Вирощений смарагд, до того ж, має приємний блакитний відтінок.

 Вчимося розпізнавати штучні камені!

Ми підготували невелику розповідь про кожного з основних представників дорогоцінних каменів, отриманих в лабораторії ...


Алмаз
На вигляд: як правило, жовтуватий; невеликого розміру.
Як отриманий? Перший вирощений алмаз з'явився в 1953 році в Швеції, але метод виготовлення (з графитной суміші під дією великого тиску і температури) швидко перейняли в США і СРСР. Сьогодні існує й інша технологія - хімічно-парова. Камені, отримані першим способом, маркуються "HPHT-алмази", другим - «CVD-алмази».
Як розпізнати швидко? Ні фізично, ні хімічно вирощений алмаз не відрізняється від природного. Але, придивившись до нього, ви можете помітити легку жовтизну граней і металеві вкраплення. Також вирощений алмаз буде реагувати на магніт.

На жаль в нашому магазині Ви не знайдете виробів з вирощеними діамантами, однак і природні камені можуть радувати око!

Рубін
 
На вигляд: нетипово насичений колір; ідеальна форма.
Як отриманий? Сучасні лабораторії дозволяють вирощувати рубіни до 30 карат у вигляді монокристала з розплавленого корунду (окис алюмінію), а ось перший штучний рубін був отриманий французом Огюстом Вернейлем в 1892 році. Колір спочатку прозорого вирощеному каменю надає частка хрому в складі.
Як розпізнати швидко? На відміну від природного прототипу, вирощений рубін не має голкоподібних включень, помітних при яскравому освітленні. "Лабораторний" камінь може бути криволинейно забарвлений, а бульбашки всередині нього мають світлий відтінок (в природному рубін вони повторюють його колір).


Сапфір

На вигляд: нерівномірне забарвлення, чергування криволінійних смуг всередині каменю.
Як отриманий? Тим же способом, що і рубін, але з додаванням в порошок окису алюмінію окису заліза і титану.
Як розпізнати швидко? Якщо вирощений сапфір помістити в стакан з водою і просвітити на тлі білого паперу, ви помітите плавні викривлення кольору (у природного сапфіра переходи відтінку прямолінійні). Згустки кольору також говорять про штучність каменю. Якщо ж "лабораторний" сапфір підсвітити ультрафіолетом, він може дати білий або зеленуватий ореол - природні камені не дають світіння взагалі.

Смарагд

На вигляд: насичених колір, блакитний відтінок; великий розмір (до 100 карат).
Як отриманий? Перший вирощений смарагд отримали в 1935 році в Німеччині. До сих пір подробиці технології тримають в секреті. Однак відомо, що камінь виробляють на основі натурального смарагду в платиновому котлі методом плавки і охолодження.
Як розпізнати швидко? При підсвічуванні ультрафіолетом дає коричневий ореол (природний камінь не реагує на ультрафіолет або дає червоне свічення). На відміну від натурального, вирощений камінь може мати "бульбашки" або трубчасті включення.