Фіаніт - синтетична імітація головного дорогоцінного каменю - діаманта, придумана в другій половині XX століття радянськими вченими.

З давніх-давен люди захоплювалися красою діаманта - короля всіх коштовних каменів. Привабливість огранених алмазів завжди визначалася трьома основними властивостями цих каменів: 1. високим коефіцієнтом заломлення, завдяки якому після ограновування світло відбивається від граней, створюючи дивовижну гру світла; 2.) високою дисперсією (розкладання світлових променів на сім кольорів веселки); 3.) особливої ​​твердістю каменю, що оберігає діамант від подряпин і інших механічних ушкоджень.

Камінь-аналог, який передбачалося створити, повинен був володіти всіма цими характеристиками і бути при цьому порівняно дешевим. Завдання створити подібний камінь-мрію з самого початку була не з легких, проте, талановиті радянські фізики в 1968 році з нею успішно впоралися. В результаті цього з'явився штучний прозорий кристал, який назвали фіанітом- в честь Фізичного Інституту Академії наук СРСР, де новоспечений синтетичний камінь був розроблений.

Спочатку фианит був придуманий для використання даного кристала в лазерних апаратах, але зовсім скоро це творіння гідно оцінили в ювелірній промисловості, і сьогодні до 98% всіх фианитов проводиться спеціально для ювелірних прикрас. Сьогодні фіаніти використовуються не тільки в ювелірній справі, але навіть в стоматології (при керамічному покритті), при виготовленні оптичної техніки і в хімічній промисловості.


Так як фіаніт - камінь штучно створений (синтетичний), завдяки добавкам всіляких елементів, вчені навчилися створювати практично будь-який його колір! Таким чином з'явилися сині, жовті, рожеві, фіолетові, помаранчеві, зелені фіаніти, які своїми зовнішніми характеристиками практично нічим не відрізняються від натуральних сапфірів, цитринів, аметистів та інших дорогоцінних і напівкоштовних каменів. І все це - при зухвало низькою, більш ніж демократичною, ціною! Саме доступність і зумовила популярність фианитов, адже прикраси з цими каменями може дозволити купити собі майже кожна жінка!

У фианитов є тільки один недолік - відсутність якої б то не було енергетики. На відміну від інших мінералів, які здатні так чи інакше впливати на ваше життя і ваше здоров'я, від штучно створеного фіаніту очікувати чудес не доводиться. Фіаніт вважається «порожнім» каменем, який наповнюється енергетикою свого господаря. Який - позитивної або негативної - залежить тільки від самої людини. Якщо під час шкарпетки ви будете перебувати в щасливому настрої, фіаніт ще більше посилить його; якщо ж вам буде часто сумно - камінь буде вбирати в себе і зберігати в собі меланхолійні і песимістичні вібрації, і для його очищення його треба буде помістити на кілька годин в чисту проточну воду.


Головна перевага фіаніти полягає в тому, що прикраси з ними можна придбати без особливих фінансових затрат. Для жінок це особливо важливо, адже радувати себе хочеться часто, а високі ціни на ювелірні вироби часто не дозволяють нам цього робити більш ніж пару раз на рік. З фіанітами це питання вирішується просто: багато виробів зі срібла з фіанітамі коштують не дорожче 300 гривень.

Чи не професіонал в рідкісних випадках зможе відрізнити фианит від справжнього діаманта, адже головна відмінність цих двох каменів - в їх хімічних складах. Ще одне, непомітне візуально, відмінність - твердість каменю. Звичайно ж, кристали алмазу в рази більше тверді, ніж штучно створених фианитов. Третя відмінна риса - сяйво. Як би не був схожий фианит на свого благородного побратима-діаманта, все одно він поступається йому за ступенем яскравості і здатності сяяти. І останнім, завершальним, відмінністю, звичайно ж, є довговічність. Фіаніти після тривалого носіння з часом втрачають блиск і тьмяніють, а ось діаманти, як то кажуть, назавжди. Навіть після закінчення десятків років, цей камінь буде незмінно радувати свого господаря своїм рівним світлом і дивним блиском.

Так що, кожен вирішує для себе сам, що купувати - доступні за ціною фіаніти або дорогі, але довгограючі діаманти. Все залежить від того, яку мету ви перед собою ставите. Якщо порадувати себе - вибирайте красиві і не сильно розоряє ваш гаманець фіаніти, якщо ви купуєте прикраса, яке згодом має стати фамільної коштовністю - зупиняйте свій вибір на сліпучих і неповторних діамантах!