Досить часто в побуті можна чути такі формулювання, як «дорогоцінні» і «напівкоштовні камені». Під дорогоцінними прийнято мати на увазі мінерали, які утворилися в земній корі і мають у своєму розпорядженні особливими, оптимальними характеристиками і унікальними естетичними даними (блиск, прозорість, колір).
Згідно із законодавством, до коштовних каменів відносяться природні алмази (діаманти), сапфіри, смарагди, рубіни, олександрити, унікальні бурштинові освіти і перли природного походження. Всі інші камені прийнято називати напівдорогоцінним або каменями. Однак, офіційно такого поняття, як «напівкоштовні камені» не існує, і професіонали ніколи ним не користуються. Градація на дорогоцінні й напівкоштовні камені була придумана для того, щоб якось розмежувати вищу категорію каменів з кращими характеристиками від решти мінералів, які в цих характеристиках їм в чомусь поступаються.
Коштовне каміння відрізняються високою твердістю, найвищим ступенем прозорості, стабільної здобиччю в достатньому обсязі і тим, що на державному рівні на їх продаж існує певний регламент. Багато інші камені, які вважаються напівдорогоцінним, цілком могли б бути гідними для того, щоб потрапити до лав своїх, більш високо стоять побратимів. Адже поняття «напівдорогоцінне» - досить умовне і означає воно такі ж дорогоцінні мінерали, але просто більше нижчої касти, з трохи менш досконалими природними характеристиками. Так як формулювання «дорогоцінні» і «напівкоштовні» камені не зовсім коректні, в ювелірній галузі більше поширене позначення «ювелірні камені».
Однак, не все так просто. У ювелірній справі використовуються не тільки оброблені коштовні камені природного походження, а й деякі інші: наприклад, синтетичні, облагороджені і складові.
Синтетичні камені - це камені, отримані штучним шляхом, але за допомогою тих же складових, з яких зроблені натуральні камені. Синтетичні камені - це більш дешеві аналоги благородних природних каменів (алмаз, рубін, смарагд, сапфір, олександрит), які володіють тими ж фізичними характеристиками і оптичними властивостями, що і їх прототипи природного походження. Камені, створені синтетичним шляхом, настільки схожі зі своїми натуральними аналогами, що, якщо ви - не фахівець, ви ніколи не відрізните синтетичний мінерал від натурального.
Не варто плутати синтетичні камені з імітацією, яка також є результатом людських зусиль, але на відміну від синтетичних каменів, які мають однаковий склад з натуральними дорогоцінними каменями, тільки зовні схожі на своїх благородних натхненників. Імітацією алмазу, наприклад, є легендарний фианит, який коштує в рази дешевше, а імітацією рубіна може бути і якісно огранений скло червоного кольору.
Облагороджені камені - це оброблені природні камені, які зазнали різних способів обробки для поліпшення їх зовнішніх даних і загальних фізичних характеристик. Для того, щоб удосконалити колір і чистоту каменів, їх піддають опроміненню, термічним обробкам, просоченням спеціальними оліями і іншим маніпуляціям. Наприклад, завдяки просочуванню каменю воском і олією і заповнення пустот епоксидною смолою, в мінералах стають менш помітними мікротріщини і інші зовнішні недосконалості. Термообробка дозволяє змінити колір каменю - зробити його більш світлим або темним, а значить - більш візуально цікавим і унікальним. Також змінити колір допомагає процедура опромінення.
Складовими камінням (дуплети, триплети) називають ювелірні камені, зроблені з декількох, склеєних між собою, складових частин. Спеціальна техніка дозволяє створити видимість великого монолітного каменю, який зовні буде виглядати більш ефектно, ніж дрібніші екземпляри. Причому, до складу таких каменів можуть входити одночасно і природні елементи, і синтетичні. Наприклад, верхня, найбільш помітна, частина прикраси може включати в себе справжній дорогоцінний камінь (наприклад, рубін), а його нижні, бокові частини, - рубінове скло або камінь-синтетику. Як правило, прикраси з складовими камінням виходять дуже красивими, ефектними, яскравими і виразними.
Уточнити, якими камінням прикрашено вподобане ювелірний виріб, можна у продавця магазину, який завжди підкаже природу походження вставки кожного конкретного прикраси.